top of page

Duygusal Ayıklık

İyileşmende eksik olan bir şey mi var?

İyileşmekte olan alkolikler hayatlarını On İki Basamağa borçludur.
Fakat zamanla, çoğumuz ayıklığımızda eksik bir şey varmış gibi belirsiz bir hisle boğuşuruz. Toplantılara katılsak da kusurlar ve çarpık duygular inatla oldukları yerde dururlar.


Eğer alkolik ya da işlevsiz bir ailede büyüdüyseniz umut var. Alkolik ve İşlevsiz Ailelerin Yetişkin Çocukları (ACA) size Duygusal Ayıklığı – ilk olarak Bill W. tarafından düşünülen zihnin, bedenin ve ruhun derin iyileşmesini bulmanızda yardımcı olan bir adsız On İki Basamak birliğidir.


ACA’da, işlevsiz ailelerin çocukları Yüksek Gücümüzün yardımıyla karşılıksız öz sevgiyi deneyimler. Yetiştirilişimizin mirası olan çarpık düşünce biçimini ve tatminsizliği yavaşça bırakırız.

Geçmişiniz hala önemli

İyileşmekte olan alkolikler, sadece 24 saatte kalarak şu anda yaşamaya odaklanırlar. Ama çocukluğunuz alkolik evlerde yaygın olan kaos, ihmal ve istismar ile çarpık bir hale gelmiş ise, geçmişi umursamamak ölümcül bir hata olabilir.


Böyle bir geçmişe sahip olan yetişkinler, yardım almadıklarında trajik nesiller arası döngüye yakalanır. Çocukluklarında öğrendikleri kronik utanç ve kendinden şüpheyi deneyimlerler. Hepsi olmasa da çoğu alkolik veya bağımlı olur. Evde veya iş yerlerinde kişisel ilişkilerde zorlanırlar. Acı içinde, sıklıkla en yakınlarındakileri incitirler.


Bu tekrarlanan hayat örgüleri Yetişkin Çocukların Karakteristik Özelliklerinde tanımlanmıştır. Eğer bu özellikler ile özdeşleşiyorsanız, aile işlevsizliği, alkolizm veya benzer bir çocukluk travmasından etkilenmiş olabilirsiniz.

Alkolik veya İşlevsiz Ailelerin Yetişkin Çocukları (ACA) yardımcı olabilir

ACA alkol ayıklığının yerine geçmez, fakat iyileşmemizi güçlendirir. Kendisi de derin çocukluk travmasından dolayı acı çekmiş olan Bill W., 1956 yılında yeni bir kardeşlik birliğinin günün birinde çoktan bastırılmış olan “ruhsal yaraları” iyileştirmek amacıyla On İki Basamak programını ve şefkatli topluluğu kullanabileceğini öngörmüştü. Bill W.’nun zihninde canlandırdığına benzer şekilde, ACA’da, geçmişimizle hep birlikte yüzleşiyoruz ve bize yapılanları tekrar tekrar yaşamayı bırakıyoruz.


ACA’nın araçlarını ve uyarlanmış olan basamakları kullanarak acı dolu geçmişimize karşı güçsüz olduğumuzu kabul ediyoruz ve suçlamadan yapılan envanter ile bugünkü davranışlarımızı iyileştiriyoruz. Yüksek Gücümüzden hareketle, kendimize sevgi ve şefkatle yaklaşıyoruz ve olduğumuz halimizle bize değer veren insanlarla birbirimizi besleyen ilişkiler kuruyoruz.


Duygusal Ayıklık ile çocuklukta oluşturduğumuz karakteristik özelliklerimizi bırakıyoruz ve ACA’nın On İki Vaadini deneyimliyoruz. En nihayetinde, “mutlu, neşeli ve özgür” olmayı biliyoruz.

Crystal Ball
bottom of page