top of page

12 Gelenek

Grup deneyimlerimiz bize birlik ve beraberliğimizin geleneklere olan bağlılığımıza dayandığını gösterdi.

1. Ortak mutluluğumuz başta gelmelidir, kişisel iyileşme Yetişkin Çocukların birliğine bağlıdır.

2. Amacımıza ulaşmamızda tek bir otorite vardır, O da grup bilincinde ifadesini bulan sevgi dolu bir Tanrı’dır. Liderlerimiz güvenilir hizmet gönüllüleridir, hükmetmezler.

3. Üyelik için tek şart, alkolik veya başka türlü işlev bozukluğu olan ailede büyümenin etkilerini gidermeye istekliliktir.

4. Diğer grupları veya Yetişkin Çocukları bir bütün olarak etkileyen konular dışında, her grup özerk olmalıdır. Bütün diğer 12 Basamak programlarıyla işbirliği içindeyiz.

5. Her grubun sadece tek amacı vardır, mesajı halen acı çekmekte olan Yetişkin Çocuğa taşımak.

6. Para, mal ve itibar sorunlarının bizi ana amacımızdan saptırmaması için, bir Yetişkin Çocuklar Grubu asla benzer oluşum veya dış girişimleri desteklememeli, parasal kaynak sağlamamalı ve Yetişkin Çocuklar adını kullandırmamalıdır.

7. Her Yetişkin Çocuklar Grubu, dış katkıları reddederek, kendi kendine tamamen yetmelidir.

8. Yetişkin Çocuklar, sonsuza dek profesyonellik dışı kalmalıdır, fakat hizmet merkezlerimiz özel görevliler çalıştırabilir.

9. Bu haliyle, Yetişkin Çocuklar asla örgütlenmemelidir; fakat hizmet ettiklerine doğrudan sorumlu hizmet kurul veya komiteleri oluşturabilir.

10. Yetişkin Çocuklar’ın dış konularda hiçbir görüşü yoktur; bu nedenle Yetişkin Çocuklar adı asla toplum anlaşmazlıklarına karıştırılmamalıdır.

11. Halkla ilişkilerde izlediğimiz yol, promosyondan çok, ilgi çekilmesine dayanır; basın, radyo, tv ve film alanlarında kimliğimizi daima gizli tutmalıyız.

12. Adsızlık, ilkeleri daima kişiliklerin önüne koymamızı hatırlatarak tüm geleneklerimizin ruhsal temelini oluşturur.

bottom of page